Kronika – Božanov 2022

Kronika – Letní tábor 2022, Božanov

2. 7. 2022, sobota
Služba dne : 8. oddíl – EPÍSÍČKA
Vedoucí dne : Petr

Po příjezdu do tábora jsme se všichni seběhli na výborný oběd. Poté nás rozdělili do oddílů a rychle jsme se ubytovali. Každý jsme si vybojoval svoji chatu. Za chvíli zazvonili na nástup, kde jsme byli seznámeni s táborovým programem. Jako první začali oddílové dovednosti a seznámení v oddílech. Užili jsme si společně spoustu zábavy už od začátku! Potom nastal čas večeře.                                                                                                                

Po večeři jsme měli nástup v tematických kostýmech. Všichni vypadali skvěle!                                             Oznámení o diskotéce nám všem udělalo radost a moc jsme se těšili. Celý večer hráli oblíbené písničky nás všech a o zábavu bylo postaráno.                                                              Hned první večer jsme si rozdělili hlídky v našem oddíle. Hlídky proběhli bez problémů a následoval další den.                                                    

3. 7. 2022, neděle
Služba dne : 7. oddíl – MEDICI
Vedoucí dne : Ondra

Ráno  jsme vstali a šli jsme na snídani. Měli jsme vánočku s máslem a marmeládou. Po snídani  a nástupu jsme šli hrát postřehovou hru, na té nám vytrávilo a tak nám moc chutnal obalovaný květák a brambory.                                                                                                                  

Po poledním klidu šel celý náš oddíl  do lesa k potoku stavět přehradu. Po návratu jsme se rozdělili na 2 skupiny, kluci šli hrát „Ruskou babu“ a my holky jsme šly malovat vlajku.  Po večeři – rizotu se sýrem jsme šli rovnou k táboráku. Ten trval jen hodinku a museli jsme jít brzy spát, další den nás totiž čekal celodenní výlet a brzký budíček.

4. 7. 2022, pondělí
Služba dne : 6. oddíl – PARAGÁNI
Vedoucí dne : Kéťa

Dnešní den jsme začali opravdu brzy, budíček byl už v 6 hodin. Po rychlé snídani jsme si řádně uklidili, nafasovali svačiny a vyrazili k autobusům, které nás odvezly na dělostřeleckou tvrz Stachelberg za Trutnovem. Je to jedna z největších vojenských tvrzí v Evropě a největší a nejmodernější v Čechách. Cestou z parkoviště k hlavnímu bunkru jsme měli možnost vidět pár malých bunkrů. Jakmile dorazili průvodci, rozdělili jsme se do skupin a vyrazili  na průzkum podzemního muzea. Náš pan průvodce patřil k původní skupině, která tyto bunkry otevřela  a  zpřístupnila veřejnosti. Měli jsme možnost se něco dozvědět o stavbě těchto bunkrů a mohli jsme nahlédnou do bývalých muničních skladů. Po prohlídce jsme měli trochu času, proto jsme se vydali na blízkou rozhlednu Elišku, ze které jsme měli krásný výhled. Důkladně jsme si prohlédli i další menší bunkry a pak nás vedoucí nahnali zpátky do autobusů, ve kterých jsme odjeli na Ostaš s jejími skalními útvary. Prozkoumali jsme celé okolí a potom se občerstvili v nedalekém kiosku. Celou cestu zpět do tábora jsme všichni prospali. V táboře jsme dostali osobní volno, abychom mohli osprchovat svá unavená, zpocená těla. Po celém dni výletování jsme měli hlad a tak jsme slupli spoustu buchtiček se šodó.  Když přišel čas večerky, služba dne zapálila strážný oheň a roztřídila se do hlídek. Tábor jsme hlídali přes celou noc až do rána.                                                                                                          

5. 7. 2022, úterý
Služba dne : 5. oddíl – MAJORKY
Vedoucí dne : Pavel

Dnes jsme vstávali v 7.30  a měli jsme rozcvičku. V 8.00 byla snídaně. Mohli jsme si vybrat, jestli chceme chleba nebo vánočku s máslem a marmeládou. Po snídani byl nástup, dověděli jsme se, co budeme celý den dělat a vedoucí nás rozdělili do 10ti týmů po 10-11ti dětech. Pak jsme hráli naši první týmovou hru. Každý tým měl vyrobit nějaké věci z přírodnin, které jsme si nasbírali a potom je nějak popsat a přesvědčit vedoucí, aby si je za papírové penízky koupili. Ukázalo se, že umíme být přesvědčiví, protože se nám povedlo všechny naše výrobky prodat. Po hrušce k svačině nám přišla k chuti svíčková k obědu.                                              

Do dvou hodin byl polední klid a hned po něm jsme se rozdělili na poloviny. Starší děti se šli koukat na 2 díly seriálu MASH, mladší měli přednášku zdravotníka. Byl to voják v aktivní záloze, pana Kubečka Martina z broumovské záchranky. Na přednášce jsme se vystřídali. Po ovocném koláči k svačině začala další týmová hra. Všech 16 vedoucích se poschovávalo v okolí tábora. Každý tým musel najít všechny vedoucí a zjistit, jaká mají válečné zranění. Běžel nám čas a vedoucí mohli odpovídat jen ano – ne. Zranění byla různá –zlomeniny, protržená plíce uštknutí hadem, bolavý zub nebo třeba úplavice či zácpa. Ne všechny týmy všechna zranění a nemoci poznaly. K večeři v 18.00 byl obložený chleba. Po ní následovaly oddílovky. My, jako 5. oddíl jsme šli do lesa sbírat dřevo na oheň pro hlídky. K druhé večeři jsme měli housku s pomazánkovým máslem. Ostatní oddíly se šly připravit na večerku a my na naše noční hlídání u ohniště.