Kronika – Božanov 2023

Kronika – Letní tábor 2023, Božanov

1. 7. 2023, sobota
Služba dne : 5. oddíl – Odpadlíci
Vedoucí dne : Kéťa

Po roce je to tu znovu. Začala nová sezóna našeho oblíbeného tábora. Ráno jsme se naposledy rozloučili s našimi rodiči, kterým jsme na následujících 14 dní dali sbohem. Každý z nás se vydal jiným směrem. Někteří autobusem a někteří auty. Chvíli potom, co jsme dorazili na tábor, nás přivítal náš oblíbený nápoj v podobě vepřového na paprice s těstovinami. Po dobrém obědě jsme byli rozděleni do oddílů a chatek. Přijelo nás opravdu hodně.  Pak jsme se zabydlovali a seznamovali s novými vedoucími. Také jsme si zahráli míčové hry. K večeři nás čekal obložený chléb. Večer už byl volný a my jsme se mohli vzájemně seznámit. Také nás hned první noc překvapila hlídka. Z důvodu nepříznivého počasí se jich ale spousta neuskutečnila. Mělo to ale i pozitiva. Ráno nás překvapil krásný, čistý vzduch. Přeci jenom měla něco do sebe. Byla taková čarovná, protože jsme hořeli nedočkavostí na nová dobrodružství.

2. 7. 2023, neděle
Služba dne : 6. oddíl – Kaktusáci
Vedoucí dne : Terezka

Vstávali jsme v 7. 30. Probrali jsme se a šli si zacvičit. Ranní program jsme zakončili pestrou snídaní, hygienou , úklidem a nástupem.

Na nástup, který byl v 9. oo, jsme šli všichni oblečeni v kovbojských kostýmech. Rozdělili jsme se do smíšených  deseti týmů, ve kterých budeme celý tábor mezi sebou soupeřit a vrhli se na první hru, která se jmenovala Po stopách banditů. Bandité  vykradli banku a prchali lesem. Při divokém úprku se jim protrhl pytel z penězi, které cestou poztráceli. Našim úkolem byla peníze posbírat, ale nenechat se přitom chytit od zákeřných lapků, kteří na nás čekali.

Po první hře následoval oběd. Čekala se velká fronta, ale kdo se dočkal, vysloužil si polévku a smažený květák s brambory a zeleninou. Poté byl polední klid, při kterém jsme si všichni odpočinuli.

Po odpočinku následovali oddílové činnosti. Náš oddíl se učil Morseovu abecedu a hrál plácanou. Následovala večeře, k ní bylo rizoto se sýrem.

Hned po večeři jsme se všichni připravovali na oblíbenou diskotéku. Nejdříve byla pro mladší, kterým předcvičovala Míša a poté pro starší. Po diskotéce se tábor uložil do postelí a my si rozdělali oheň a hlídali tábor celou noc.

3. 7. 2023, pondělí
Služba dne : 7. oddíl – Šerifové
Vedoucí dne : Česnek

Den začal v 7. 30, když zazvonil budíček, s dobrou náladou a písničkou, kterou nás přivítal Ondra, který přijel až dnes. Měli jsme společnou rozcvičku a potom nás zvon vyzval k nástupu na snídani – rohlík a máslem, salámem nebo marmeládou. Měli jsme chvilku čas na úklid a ranní hygienu.

V 9.00 jsme byli svoláni na nástup, kde jsme se dozvěděli program celého dne. Dozvěděli jsme se, že ráno budeme hrát šipkovanou. Rozdělili jsme se do našich 10 týmů a po 2 týmech jsme si navzájem připravovali cestu s úkoly a vyrazili do 5 různých směrů. Posledním úkolem bylo najít všechny pečlivě schované členy týmů. Cestou zpět do tábora jsme si úlohy vyměnili.

Před poledním klidem nás čekala výtečná svíčková, po něm oddílové činnosti, batikování, střelba z luku, hra na čísla a další.

Po večeři – obložených chlebech se sýrem a zeleninou nás ještě čekala noční hra , zhasínání lucerniček. Poslední soutěžící se dostali do postelí až docela pozdě. To se to pane spalo.

4. 7. 2023, úterý
Služba dne : 8. oddíl – Indiana Jones
Vedoucí dne : Petr

V úterý nás probudil Petr klasickým boucháním do zvonu. Následovala rozcvička, při které jsme se protáhli a hned potom utíkali na snídani. Před ranním nástupem byl ještě čas na úklid a hygienu. 

Dopoledne pokračovalo soutěžením v našich týmech. Jako první úkol jsme měli postavit vagón, do kterého se vejde celý náš tým, za pouhých 15 minut. Pokračovali jsme sběrem munice na obranu vlaku (šišek) a následným nácvikem střelby – strefováním šišek na cíl.  Třetí úkol nám ukládal zásobením vlaku dostatkem vody – nanošením vody z blízkého potoka do nádrže za pomocí kelímků, Hra pokračovala soutěží o nejdelší provaz z šatů, ze kterého se některé týmy dokázaly uvázat lano až 30 m dlouhé…..

Po vyčerpávajícím dopoledni jsme byli svoláni na oběd, ke kterému byl přírodní řízek s rýží. O poledním klidu jsme všichni odpočívali.

Odpoledne k nám zavítali kovbojové až z Plzně, kteří nám ukázali různé zbraně, práci s lasem, bičem, tomahavkem, odlévání olověných koulí, vše jsme si mohli i sami zkusit. Naučili jsme se, jak rýžovat zlato,  viděli i ukázku různých kůží – vlka, lišky,….Tento program byl ukončen show, kde si jeden z kovbojů stoupl před dřevěnou stěnu a druhý kolem něj házel sekery. Po skončení jsme šli na buchtičky se šodó. Den jsme ukončili noční hlídkou.

5. 7. 2023, středa
Služba dne : 1. oddíl – Mustangové
Vedoucí dne : Lucka

Den nám začal jako každé ráno budíčkem, tentokrát však již v 7. hodin ráno, protože nás čekal celodenní výlet do Polska. Vynechali jsme rozcvičku  a šli rovnou na snídani, ke které byl chléb s máslem a marmeládou a čaj. Po jídle jsme si vzali batohy, před jídelnou jsme si vzali balíčky se svačinou a obědem. Pěšky jsme dorazili na parkoviště, kde nás čekaly 2 autobusy a odvezly nás do polského Karlowa, kde jsme se rozdělili na dvě části. Dva nejmenší oddíly šly nejdříve do Dinoparku a ostatní se vydali do skal, na vyhlídky Velké Hejšoviny. Všichni jsme se sešli u stánků s dárkovými předměty, kde děti měly možnost si nakoupit. Nakonec jsme se prohodili a starší děti šly do Dinoparku a menší na procházku do okolních lesů a skal.

Do autobusů jsme se vrátili v pravý čas, protože nám zrovna začalo pršet.

Po návratu do tábora jsme šli rovnou na večeři, ke které bylo maminčino kuře s těstovinami. Najedení a unavení jsme se šli vysprchovat a ve společenské místnosti si pustili film Osamělý jezdec. Poté nás čekala už jen večerka.

6. 7. 2023, čtvrtek
Služba dne : 2. oddíl – Kovbojové
Vedoucí dne : Adéla

Ráno v 7. 30 nás vzbudila vedoucí dne Adélka. Všichni jsme vylezli z postelí a šli protáhnout naše ztuhlá těla na rozcvičku. Po rozcvičce následovala snídaně. Poté jsme šli uklidit chatičky a pokoje kvůli bodování.

V 9. 00 byl nástup, na kterém jsme se dozvěděli program dne.  Do oběda nás čekaly oddílové činnosti. Někdo batikoval, jiní malovali své vlajky, nejmenší hledali bylinky do herbáře, dva nejstarší oddíly připravovaly večerní táborák. Ani jsme se nenadáli a bylo poledne. K obědu byla květáková polévka, zapečené filé a květák s bramborem a zeleninou. Následoval polední klid.

Odpoledne byla na programu hra s názvem Desperáti. Celý tábor se opět rozdělil do 10 ti týmů a jejich prvním úkolem bylo najít svého týmového vedoucího. Jakmile ho tým našel, dostal další pokyny. Naším úkolem bylo pojmenovat všechny aktivity, které nám v úterý předvedli kovbojové. Tím hlavním úkolem pak ale bylo sestavit a nakreslit podobizny 7 desperátů. Každý tým dostal obrázky s obrysy desperátů a k tomu legendu. Po lese byly  schované papírky s částmi obličejů – vlasy, oči, nos, fousy, uši, pusa, Jakmile někdo našel obrázek, musel si zapamatovat i jeho číslo a nakreslit  část obličeje do správného obrázku. Hra byla nejen na čas, ale i na přesnost. Nakonec se na prvním místě umístily hned 3 týmy.

Po sváče byly oddílové činnosti. K večeři byla neskutečně dobrá domácí  pizza. Po večeři nás čekal již zmiňovaný táborák. Než jsme se převlíkli do kovbojských kostýmů, byla tady country kapela z Broumova, která nás celý večer bavila svou hudbou a zpěvem. Mnozí z nás se přidali nejen písní ale i tancem.

Po táboráku byla již příprava na večerku a protože měl službu 2. oddíl, bylo jejich úkolem nás střežit až do rána.

7. 7. 2023, pátek
Služba dne : 3. oddíl – Apači
Vedoucí dne : Vlaďka

Dnešní dne bylo typické táborové ráno : budíček, rozcvička a snídaně. Ta byla zpestřena o vajíčka na tvrdo.

Po nástupu jsme měli oddílové činnosti. My jsme se vrhli na rozdělávání ohňů, jelikož nás dnes večer čekají hlídky tábora.

K obědu jsme měli kroupovou polévku, maso s omáčkou a rýží.

Po poledním klidu nás čekala zlatokopecká olympiáda. Ta měla tato stanoviště: běh 200 m, skok do dálky z místa. hod granátem, překážkovou dráhu, střelbu lukem a ze vzduchovky, leh –stoj, člunkový běh a hod na cíl. Děti byly unavené, předvedly skvělé výkony, ale to jim nebránilo protančit celý večer na diskotéce.

A nás ještě čekaly noční hlídky, byl to náročný den.

8. 7. 2023, sobota
Služba dne : 4. oddíl – Banditi
Vedoucí dne : Káťa

Osmý táborový den začal zvukem táborového gongu, na který nám zabouchala vedoucí dne Káťa. Písničky, které nám hned potom pustil Ondra nás navnadily na rozcvičku. Hned, jakmile jsme protáhli těla, spěchali jsme na snídani, ke které byl chleba, tavený sýr a bílá káva.

Procvičili jsme si naše táborové znalosti a dovednosti prostřednictvím táborových aktivit. K obědu nám kuchařky uvařily vývar s rýží a bramborové i houskové knedlíky a výpečky a dušenou brokolicí. Celý tábor spořádal celkem 49 šišek knedlíků, až tak dobré to bylo, mňam!

Během poledního klidu nám hlavní vedoucí Jarmilka připravila kartičky s obrázky na postřehový závod, které nám pochovávala na trase a my museli obrázky najít a zakreslit na své startovní listiny. Postřehovku jsme hráli skoro celé odpoledne. V podvečer přijeli kovbojové s koňmi a jednoho po druhém nás na nich svezli. Po tomto příjemném odpoledni nám pořádně vyhládlo, tak jsme si dali k večeři rýžový nákup s meruňkami.

Dva nejstarší oddíly vyfasovali špekáčky, gulášovou polévku, brambory, kotlíky, vodu a vyrazily pod vedením Petra, Ondry a Martina na krátký puťák do Martínkovic. Všichni měli na zádech batohy s proviantem, spacákem a karimatkou. Čekala je dobrodružná noc pod širákem. My ostatní jsme měli volno, které jsme strávili podle svého uvážení buď sledováním filmu Spirit – divoký břeh nebo venku s míčem.

4. oddíl nás strážil u ohně celou noc.

9. 7. 2023, neděle
Služba dne : 5. oddíl – Odpadlíci
Vedoucí dne : David

Dnes jsme prožili devátý den na táboře. Ráno nás po oblíbeném budíčku a rozcvičce k snídani překvapila vánočka a kakao.

Po ranní hygieně a nástupu nás čekali oddílové hry. Ty jsme měli až do oběda. Například my, s našimi vedoucími Davidem a Kéťou jsme se vydali do lesa. Postavili jsme tam několik druhů ohňů a řekli si, k čemu se využívají. Po návratu jsme vyráběli kartičky – herbáře s rostlinami, které jsme našli v lese.

 Po obědě a poledním klidu jsme v deseti týmech hráli hru o vlajky. Ta byla opravdu zajímavá a zábavná.

Po návratu z lesa některé týmy hrály přehazovanou, hodně lidí ale odpočívalo, protože bylo opravdu horko. Na závěr dne jsme vyrazili k vodě. Ta byla teplá a plná překvapení. Někteří dokonce jezdili na člunech.

Poslední aktivitou byla hlídka a stezka odvahy pro 4 mladší oddíly.

10. 7. 2023, pondělí
Služba dne : 6. oddíl – Kaktusáci
Vedoucí dne : Michal

Ráno jsme měli prodloužený budíček ( po stezce odvahy), vstali jsme v 8.00 hodin a po nezbytné hygieně šli rovnou na snídani – vánočku, chleba nebo kuličky s mlékem. Uklidili jsme si v chatkách a čekali na ranní nástup, který byl v 9.00. Zde jsme se dozvěděli program na celý den. Dopoledne byly oddílové činnosti, 3., 7. a 8 oddíl si vyrazil na menší procházku do místního obchodu. Po příchodu byl oběd. K němu vepřová pečeně se zelím a knedlíky.

Po poledním klidu k nám přijeli až z Brna tanečníci country – pán s paní a učili nás tancovat country tance. Nejdříve jsme se rozdělili do tanečních párů a učili se základy. Potom jsme už jen tancovali a tancovali. Dál jsme se rozdělili do našich obvyklých týmů a dostali jsme za úkol naučit se tanec podle návodu. Tanec jsme se naučili ( byla to docela fuška) a večer ho tancovali na bále před porotou,  která pak vyhlásila nejlepší tým. Vystáli jsme dlouhou frontu na špagety se sýrem a omáčkou. Tancovali jsme až do 9 hodin, kdy nás z parketu (hřiště) vyhnal prudký déšť.

Připravili jsme se na večerku a v deset zalezli do postelí.

11. 7. 2023, úterý
Služba dne : 7. oddíl – Šerifové
Vedoucí dne : Ondra

V úterý ráno v 8.00 nás vzbudil zvon znějící pro probuzení a chystání se na rozcvičku. Po rozcvičce jsme se přesunuli do jídelny na snídani. V 9. 00 nás svolali na nástup, kde jsme se dozvěděli plán na dnešní den. Dopoledne byly obvyklé oddílové hry a po obědě jsme vyrazili na půl denní výlet do skal.

Každý oddíl se vydal směrem, který si vybral. Někdo šel do Martínkovic, jiní na Korunu, někdo stihnul dojít i na Bránu. Cesta tam byla docela dobrodružná, díky velkému množství polámaných stromů, stále jsme museli kmeny podlézat či přelézat, prostě divočina. Protože kopec na Korunu je opravdu pořádný, tak jsme se občas zastavili na vydýchání a hráli si přitom různé hry.

 Po návratu do tábora nás ještě čekalo opékání buřtu.

Jakmile se pořádně setmělo, začala stezka odvahy pro 4 starší oddíl. Nejvíc nás polekalo bílé strašidlo, vedoucí David. Celý den jsme si užili a těšíme se na další den.

12. 7. 2023, středa
Služba dne : 8. oddíl – Indiana Jones
Vedoucí dne : Stráňa

Ranní budíček nás probudil v 8. 00 a bohužel, či spíše bohudíky nám odpadla rozcvička díky tomu, že pršelo a den předtím byla dlouho do noci stezka odvahy.

Během snídaně přešel ten největší déšť a my se mohli pustit do práce. Nejstarší oddíly připravovali dřevo, ostatní se připravovali na Oddíly baví a na večerní táborák. Nacvičovali jsme i během poledního klidu.

Odpoledne jsme hráli „Zlatokopeckou stezku“, běhali jsme v týmech, ale ještě rozdělených na A a B. Plnili jsme různé úkoly – sekali dříví, stavěli ohniště, zapalovali svíčku, stříleli z luku, rýžovali zlato v potoce, přecházeli po laně, přeplouvali rybních v člunu, plnili zdravovědu, poslepu procházeli bludištěm, poznávali květiny, vázali uzle, přecházeli bažinu…

Večerní táborák jsme si všichni užívali. Vystoupení oddílů střídaly písně za doprovodu kytaristy Jardy Guroviče. Do programu se zapojili dokonce i naše Kuchařky Dana a Zdenička.  Moc jsme si užili jeden z posledních večerů strávených spolu.

Poté nás už jen čekala večerka, jako každý den ve 22.00 a hurá do postele.

13. 7. 2023, čtvrtek
Služba dne : 3. oddíl – Apači
Vedoucí dne : Pavel

Dnešní předposlední den jsme začali prodlouženým budíčkem v 8. 00. Měli jsme v plánu celotáborovou rozcvičku s Ondrou, tu nám však překazil prudký déšť a tak jsme se přesunuli rovnou na snídani.

Naštěstí déšť brzy přestal, tak jsme mohli hrát poslední týmovou hru „Pašeráci“. Tentokrát jsme hráli na větší ploše a všechny týmy najednou. Vedoucí se nám dobře schovali a tak jsme my děti měly co dělat, abychom je v lese našly. Poté jsme měli výtečný oběd, řízky s bramborovou kaší.  Bylo to vynikající.

 Po poledním odpočinku jsme pokračovali v programu. Čekala nás různá stanoviště, kde jsme plnili různé sranda disciplíny, za které jsme dostávali dolaru a za ty jsme si mohli nakoupit různé dárečky, např. plyšáky, vodní pistolky, míčky, korále, náušnice, hlavolamy, boxíky, omalovánky, bloky, propisky, balonky, ale i třeba vynikající koláče.

Dále nás čekal každoroční rituál odevzdávání diplomů a dárků nejlepším táborníkům, nejčistotnějším pořádníčkům. Desátý tým, který vyhrál celotáborovou hru dostal za odměnu obrovský dort – podkovu. Ani ho sami nedokázali spořádat a rozdělili se s kamarády.Všichni dostali i krásný pamětní list. A zakončení dne, co jiného než diskotéka, tu milují všechny děti.

Všichni se už moc těšíme na další rok.